Organické hnojivá sú charakterizované obsahom vysoko efektívne prijateľných živín v organických formách, teda formách pre rastlinu využiteľných. Jedná sa predovšetkým o rastlinné zvyšky, zvyšky vznikajúce pri výrobe potravín a krmív, ale i o zvyšky živočíšneho pôvodu, teda exkrementy a bielkoviny.
Všetko, čo dodávame do pôdy si prostredníctvom dopestovanej produkcie nachádza cestu na naše taniere a do našich pohárov. Preto je viac než dôležité zaoberať sa kvalitou produktov aplikovaných do pôdy, pričom sa zamerať i na podstatu spätného využitia produktov a ich zvyškov a ich zanechania v kolobehu prírody bezo zbytkov
Organické hnojivá podporujú rozvoj pôdneho edafónu, predovšetkým prospešných mikroorganizmov, ktoré zlepšujú štruktúrnosť pôdy a podieľajú sa na pozitívnom rozvoji humusovej zložky pôdy. Vzhľadom na skutočnosť, že ich pôvod je v prírodných surovinách rastlinného a živočíšneho pôvodu, sú charakterizované nižším obsahom živín ako synteticky vyrobené umelé hnojivá. Organické hnojivá sa vyznačujú predovšetkým pozvoľným uvoľňovaním živín, ktoré dodávajú pôde živiny dlhodobo. Pri využívaní týchto hnojív je preto často potrebné zohľadňovať využiteľnosť živín v širšom časovom horizonte (maštaľný hnoj 4 roky). V ostatnom období je však využiteľnosť významne ovplyvňovaná predovšetkým zmenami zrážkových podmienok jednotlivých lokalít a tak i častokrát nárazovými zmenami obsahu pôdnej vlahy.
Organické hnojivá sú udržateľné, šetrné k životnému prostrediu prepojené s cyklom prírodných zdrojov a dlhodobo zabezpečujú kvalitu plodín a ich výnos. Nutné je len zniesť dočasný zápach, ktorý ich sprevádza a tak nám signalizuje prirodzenú formu pestovania rastlín.
Exkrementy hospodárskych zvierat ako hovädzí dobytok, ošípané, kone, kozy, ovce a hydina môžu byť aplikované na pôdu v neošetrenej forme, sušenej forme, granulovanej prípadne tekutej forme. Obsah živín je nízky, preto je z pohľadu výživy rastlín potrebné aplikovať vyššie objemy materiálov, ktoré pokryjú potreby pestovaných kultúrnych plodín. Kvalitnejšie materiály sú tie, ktoré prešli určitou úpravou, napríklad fermentáciou, sú tak sterilné, neobsahujúce cho roboplodné zárodky , semená burín a zárodky škodcov. Spravidla majú nižšiu vlhkosť a sú granulované, respektíve peletované, majú vyšší obsah živín ako pôvodné materiály, avšak zachovanú vysokú efektivitu.
Obsah živín v komposte sa veľmi líši od vstupného materiálu. Komposty sa v praxi stretávajú s väčšou obľubou v záhradkárstve ako u veľkopestovateľov.
Tu je možnosť miešania rôznych organických materiálov vznikajúcich ako vedľajší produkt alebo odpad z výroby potravín. Jedná sa o čistú organickú hmotu s nízkym obsahom dusíka, ale vysokým obsahom uhlíka, dodávanej vo forme granúl.
Rohy kopytníkov v rôznych stupňoch mletia sa často používajú v organickom pestovaní rastlín ako dusíkaté hnojivo. Táto jediná živina pozostáva z mletých kopýt, pazúrov, a rohov hovädzieho dobytka.
Vzniká pri spracovaní jatočného odpadu a podobne ako múka z rohov, vysoký obsah dusíka.
Odpad z bitúnkov, ktorý nachádza svoje využitie ako hnojivo s vyváženým pomerom N-P a vysokým obsahom vápnika.
Získava sa spracovaním sanitárneho kalu a jeho následným sušením. Krvná múčka má vysoký obsah N až 14,5 % , čo ju označuje za organickú surovinu najbohatšiu na obsah tejto živiny. Pri použití má aj sekundárny efekt vo forme odpudzovača lesnej zvery.